Jak przewidywać pogodę?

Jak to się robi w wojsku?

Przewidywanie pogody jest równie ważne, co przewidywanie wizyty przełożonego na zajęciach. Każde z nich może zakończyć się burzą, a nikt nie lubi być zaskakiwany. Pogody nie przewidzisz siedząc w kancelarii, chyba że przydzieli Ci dawny punkt obserwacyjny nisko nadlatujących samolotów. Wyjdż przed blok, rozejrzyj się i jak trzeba wezwij swego Kowalskiego i wydaj dyrektywę: Kowalski skoczcie do mojej kancelarii. W szafie po lewej na dole jest peleryna, przynieście ją tutaj. Aha... uważajcie i nie potłuczcie butelek.

Co obserwować ? Na pogodę Na niepogodę
Zorza poranna Żółta lub zielonkawa przechodząca w błękit przy bezchmurnym niebie (wróży 2-3 dni słonecznej pogody) Krwawoczerwona, przechodzi w jasny odcień (nadchodzi niż, a z nim opady w ciągu 6-8 godzin)
Zorza wieczorna Bez ciemnych chmur
Wschód słońca Kształt małego, złocistego krążka (dobra pogoda na okres 1-3 dni) Duży czerwony dysk (opady długotrwałe za 8-12 godzin)
Zachód słońca Jeżeli w czasie około 10 sekund przed całkowitym zniknięciem tarczy za horyzontem dostrzegamy zielonkawe promienie przechodzące często w odcień niebieski - wyż 5-6 dni. Złocisty lub jaskrawo różowy dysk zachodzi za linię horyzontu. Zachodzi za ciemne chmury o lekko purpurowym zabarwieniu.Dookoła słońca świetlisty krąg.
Mgła Gęsta mgła poranna (zwłaszcza w jesieni) unosząca się niedługo po wschodzie słońca. Mgła poranna szybko podnosi się i znika.
Chmury Ze wschodu przepływają chmury pierzaste. Na niebie wieczornym pojawiają się "baranki". W ciągu dnia chmury kłębiaste z ostro zarysowanymi konturami. Zachmurzenie umiarkowane, około południa rozwój chmur kłębiastych, zanik chmur przed zmrokiem. Szybko przemieszczające się chmury z zachodu - długotrwałe opady latem i zimą. Chmury różnego kształtu i wysokości. Pierzaste obłoki szybko przemieszczające się z zachodu lub z południowego zachodu.Rano skupiają się chmury kłębiaste, wieczorem skupiają się na zachodzie. Z zachodu pojawiają się wysokie chmury pierzaste poruszające się z widoczną prędkością. Z czasem tworzą jednolitą srebrną masę na kształt "kowadła", z którego we wszystkich kierunkach rozpływają się obłoki pierzaste - zapowiedź niżu.
Barwa nieba Lekko zielonkawa - nadejście ciepłych dni, ciemnobłękitna - dobra pogoda na najbliższy dzień. Poranne - szare, niebieskie. Wieczorne - różowe.W ciągu dnia wygląd łagodny. Białe (białoszare) - latem deszcz w ciągu 12 godzin. Rano i wieczór - kontrastowe. Wieczorem - brudnoseledynowe, czerwonożółte lub jasnożółte.
Przezroczystość powietrza Rano - zmętnione, dalekie kontury niewyraźne. Po południu - widoczność znakomita. Obrysy dalekich brzegów jeziora majaczące w białawej mgiełce. Rano - kontury dalekie bardzo wyraźne - opady w ciągu 8-12 godzin.
Tęcza Pojawia się w południe i wieczorem. Pojawia się rano i przed południem.
Dym Unosi się pionowo do góry. Ściele się lub opada w dół.
Rosa, szron Pojawia się rano. Brak rano. Wieczorem nie opada. Pojawia się w nocy.
Gwiazdy Zielonkawe niebo i nie iskrząca się poświata gwiazd. Początkowo gwiazdy dobrze widoczne w miarę upływu czasu bledną. Błyskawice na nocnym niebie. Migotanie oraz iskrzenie gwiazd połączone z fioletową poświatą na granicy widnokręgu (opady za 24 godziny).
Księżyc Halo (białe) w znacznym oddaleniu - pogoda przez 3 dni. Halo bliskie księżyca podczas wschodu. Wydaje się bardzo bliski.
Wiatr Cichnie pod wieczór. Wzmaga się pod wieczór.
Ptaki Śpiew o świcie, gwar. Wysoki lot jaskółek. Rybitwy latają wysoko nad wodą. Przed zmianą siedzą na wodzie dziobami skierowane w kierunku spodziewanego wiatru. Skowronki śpiewają wysoko nad ziemią. Kormorany i perkozy łowią na górkach podwodnych. Dzięcioły kują zapamiętale. Kukułki słychać przez cały dzień. Cisza o świcie. Niski lot jaskółek - obfite opady. Ptaki latają niespokojnie. Ptactwo wodne znajduje się w ukryciu. Sowy intensywnie polują na myszy.
Owady Pszczoły gromadnie wylatują z uli. Mrówki pracują bardzo intensywnie. Muchy i komary zachowują się spokojnie. Po zachodzie słońca muszki i komary tworzą zwarte kominy. Pszczoły opuszczają ul pojedynczo. Mrówki mało aktywne. Muchy i komary stają się dokuczliwe. Koniki polne i świerszcze zaczynają ostro koncertować.
Zwierzęta Bydło na łąkach w czasie dnia pasie się nieprzerwanie. Bydło zbiera się w gromady. Żaby chóralnie rechocą.
Inne Radio gra bez zakłóceń. Trzaski w radiu - burze i nadejście frontu chłodnego w ciągu kilku godzin. Druty telegraficzne wydają charakterystyczne dźwięki.

Należy zauważyć, że ostatnie obserwacje dotyczące siły żywej przydadzą się raczej na poligonie. Inwentarz w jednostce przebywa raczej w stanie martwym i nie sposób wyciągnąć konstruktywnych wniosków, chyba że chodzi o menu na obiad. Z radiem też ostrożnie. Teraz słucha się UKF i może się zdarzyć, że burzę odkryjesz dopiero wtedy, kiedy piorun walnie w Twój odbiornik.

 Powrót do strony głównej  Na początek strony